پیام های اسمانی شهرستان زابل
مطالب اموزنده وتدریس فعال
قالب وبلاگ

                             باسمه تعالی                                    تاریخ: 93/8/4

       گزارش برگزاری جلسه ی دینی ،عربی و قرآن

 

 عصروز یکشنبه مورخه ی93/8/4 اولین  جلسه ی  گروه آموزشی قرآن ،دینی و عربی در دبیرستان هفده شهریور به صورت کارگاه آموزشی  با حضور همکاران این گروه برگزار شد.که‌ در این جلسه ابتدا در زمینه ی روش های  تدریس عربی پا یه  هشتم  توسط سرگروه  مطالبی  بیان شد. بعد شیوه های تدریس فعل مضارع مورد بحث قرار گرفت . و به سوالات همکاران  در این زمینه پاسخ داده شد. آقای علی مرادقلی روش  تدریس فعل مضارع خود برای همکاران بیان کرد وهمچنین در این جلسه  سرکار خانم غنی فروزان مدرس پیام های آسمان هشتم،  بیاناتی در مورد ورودیه های درس پیام آسمان  ارائه دادند و از همکاران خواسته شد که یک  ورودیه غیر از ورودیه کتاب  پیام آسمان هشتم  طراحی کنند. در این جلسه مقرر شد که همکارانی که در یک مدرسه تدریس دارند   یک طرح درس خود آموز  از عربی هشتم تهیه نمایند.

برای جلسه ی بعدی که در4/9/93 برگزار می شود  فعالیت های همکا ران  در مورد طرح درس خود آموزشی  و ورودیه های پیام آسمان هشتم و روش تدریس  قرائت قرآن بررسی می شود.

 

                    

                                             عیسی پهلوان                  

سرگروه دینی و عربی زابل                                                                

 

[ دوشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 23:23 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک کنید .

امتحان عربی هشتم درس دوم

 

[ یکشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 15:49 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
[ جمعه شانزدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 21:31 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
برای دانلود بر روی هر یک کلیک کنید .

سوالات متن از درس اول پیام های اسمان پایه هشتم

سوالات متن از درس دوم پیام های اسمان پایه هشتم

سوالات متن از درس سوم پیام های اسمان پایه هشتم

 

گرداوری : محمد پور گلوی دبیر دبیرستان شهدای بانک ملی زابل 

[ دوشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 15:3 ] [ محمد پور گلوی ] [ ]
برای دانلود فایل بر روی لینک زیر کلیک کنید .

 

مطالبی در مورد آموزش سوره های درس قرآن پایه ی هفتم  

 

 

 

[ دوشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 14:52 ] [ محمد پور گلوی ] [ ]

به نام خدا

                                                                                                         دردرس دوم پیام های آسمان هفتم استعانت ازخداوند ،                                                                                                              در سال تحصیلی 93 ـ 92 در قسمت سوالات خودت را امتحان کن ، با توجه بهآیه 125 سوره آل عمران

« بَلی إِن تَصْبرُواْ وَ تَتَّقُواْ وَ یأْتُوکم مِن فَوْرِهِمْ هاذَا یمْدِدْکمْ رَبُّکم بخَمْسَةِ ءَالافٍ مِنَ الْمَلَئکةِ مُسَوِمِینَ »«125  »

 آری، اگر صبر کنید و پرهیزگاری نمایید، و با همین جوش [و خروش] بر شما بتازند، [همانگاه] پروردگارتان شما را با پنج هزار فرشته نشاندار یاری خواهد کرد.

 پرسشی به شرح زیر مطرح شده بود : « خداوند در جنگ بَدر ، مسلمانان را با چه شرایطی یاری کرد ؟  »

ودر کتاب جدید التالیف این پرسش به شکل زیر دوباره اصلاح گردیده که  ، خداوند در جنگ اُحد، مسلمانان را با چه شرایطی یاری کرد ؟

در زیر مطالبی را برای روشن شدن جواب از برخی علما و منابع،مطرح خواهم کرد امید که مورد استفاده قرار گیرد .

آیه 9 سوره انفال

 « إِذْ تَسْتَغيثُونَ رَبَّکُمْ فَاسْتَجابَ لَکُمْ أَنِّي مُمِدُّکُمْ بِأَلْفٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُرْدِفينَ» « 9 »{به یاد آورید } زمانی را که پروردگار خود را به فریاد می طلبیدید ، پس دعای شما را اجابت کرد که: «من شما را با هزار فرشته پیاپی ، یاری خواهم کرد.»

آیه 124 سوره آل عمران

« إِذْ تَقُولُ لِلْمُؤْمِنِينَ أَلَن يَكْفِيكُمْ أَن يُمِدَّكُمْ رَبُّكُم بِثَلاَثَةِ آلاَفٍ مِّنَ الْمَلآئِكَةِ مُنزَلِينَ »

آنگاه كه به مؤمنان می ‏گفتى آيا شما را بس نيست كه پروردگارتان شما را با سه هزار فرشته فرودآمده يارى كند .« 24 »

 جنگ بدر

آیا آمار تعداد فرشته ها در جنگ بدر در سوره انفال که هزار نفر بیان می کند با سوره آل عمران که سه هزار نفر ذکر شده با هم متناقض نیست؟

پرسش:

در آیه نهم سوره انفال می خوانیم که جنگ جویان بدر با ارسال هزار فرشته از جانب خداوند مورد پشتیبانی قرار گرفته اند، اما در آیه 124 سوره آل عمران، تعداد آن فرشتگان، سه هزار نفر اعلام شده است! آیا این آمارها متناقض نیست؟

 پاسخ اجمالی:

در آیه 9 سوره مبارکه انفال به بشارت خداوند برای فرستاده شدن هزار فرشته برای کمک به مسلمانان در جنگ بدر اشاره شده است، ولی در آیه 124 سوره آل عمران به وعده پیامبر مبنی بر این که اگر نیاز باشد خداوند سه هزار فرشته برای یاری فرو می فرستد که با حالت استفهام بیان شد، نه این که گفته باشد قطعا سه هزارفرشته فرود می آیند. با همه این موارد، به تصریح قرآن، پیروزی در جنگ بدر نه تنها به دلیل کمک فرشتگان، بلکه تنها به دلیل یاری خداوند بیان شده و تقوای الهی نیز به عنوان شرط چنین امدادهایی ذکر گردید.

 پاسخ تفصیلی:

بدر: نام سرزمینی است میان مکه و مدینه که در آن جا جنگی بین مسلمانان به فرماندهی حضرت رسول (ص) و مشرکان، در صدر اسلام در گرفت؛ از این رو آن جنگ را بدر نامیدند.1

مفهوم نقیض و متناقض:مشهور گفته اند نقیض هر چیزی رفع و برداشتن آن است؛ مثل انسان و لا انسان2و در آن هشت چیز را شرط دانستند3 بنابر تعریفی که از تناقض شد بین دو آیه شریفه مورد اشاره هیچ گونه تناقضی وجود ندارند.

توضیح آیات:خداوند در آیه نهم سوره انفال می فرماید: « (به خاطر بیاورید) زمانى را (که از شدت ناراحتى در میدان بدر) از پروردگارتان کمک می ‏خواستید و او خواسته شما را پذیرفت (و گفت): من شما را با یک هزار از فرشتگان، که پشت سر هم فرود می آیند، یارى می ‏کنم. و در آیه 124 سوره آل عمران می فرماید: « در آن هنگام که تو به مؤمنان می ‏گفتى: آیا کافى نیست که پروردگارتان، شما را به سه هزار نفر از فرشتگان، که از آسمان فرود می ‏آیند، یارى کند؟! »

آنچه از آیه نهم سوره مبارکه انفال فهمیده می شود اشاره به این است: وقتی مسلمانان در میدان جنگ بدر از شدت ناراحتی و نگرانی شکست توسط دشمن، دست دعا و تمنا بالا بردند و از خدا یاری و کمک خواستند، خدای تعالی دعایشان را مستجاب ساخت و به آنان بشارت فرو فرستادن هزار فرشته برای یاریشان داد: به خاطر بیاورید زمانی را که از شدت ناراحتی در میدان بدر از پروردگارتان کمک خواستید و او خواسته شما را پذیرفت و گفت من شما را با یک هزار از فرشتگان که پشت سرهم فرود می آیند یاری می کنم،4این بشارت و استجابت و جواب مثبت به استغاثه و دعای مسلمانان باعث تجدید قوای روانی و تقویت روحیه سپاهیان مسلمان درآن میدان شد و نتیجه جنگ به سود مسلمانان رقم خورد.

در ادامه سوره هر چند بشارت فرو فرستاده شدن فرشتگان باعث شادی و اطمینان در دل مسلمانان شد، اما عامل پیروزی مسلمانان بر سپاه مشرکان؛ خداوند حکیم دانسته شد.5لذا همان طور که واضح است از ظاهر آیه فهمیده می شود که تعداد افراد فرشتگانی که خداوند بشارت و و عده فرستاده شدنشان را برای یاری به مسلمانان در جنگ بدر داده هزار نفر بوده است.

اما آن جا که در آیه شریفه 124 سوره آل عمران عدد سه هزار نفر آمده است، این نیست که بخواهد آماری دیگر و متفاوت از آنچه در آیه نهم سوره مبارکه انفال آمده، ارائه دهد، حتی اساساً در صدد بیان تعداد فرشتگان فرو فرستاده شده و یا بشارت داده شده نیست.

از آهنگ و لحن بیان آیه معلوم است که در صدد بیان حکم تعداد نیست، بلکه خداوند در آیه شریفه اشاره شده به سخن حضرت رسول (ص) در آن روز دارد که مسلمانان در جنگ بدر نگران شکست خوردن از دشمن بودند او می خواست به مسلمانان بقبولاند که یاری و پشتیبانی خدای برای رسیدن به پیروزی حتمی است و این مهم محقق خواهد شد؛ برای همین به آنان وعده داده که حتی اگر لازم باشد خداوند با سه هزار فرشته به یاریتان می شتابد6و این به این معنا نیست که خداوندسه هزار فرشته برای یاری و به دست آمدن پیروزی فرو فرستاده باشد. این فقط وعده پیامبر برای تقویت قوای روانی بود که به حالت استفهام خطاب به مسلمانان بیان شد (آیا کافی نیست که پروردگار تان شما را به سه هزار از فرشتگان که از آسمان فرود می آیند یاری کند؟ ) 7

لذا در هیچ یک از دو آیه به طور قطع و یقین بیان نشد که چه تعداد فرشتگان برای یاری مسلمانان در جنگ بدر فرود آمدند تادر دو آیه تناقضی پیش آمده باشد؟

علامه طباطبائی، با نگاهی دیگر در این باره بیان می دارد: اما نزول سه هزار ملک در روز بدر منافاتى با آیه سوره انفال ندارد، که مى‏گوید: "فَاسْتَجابَ لَکُمْ أَنِّی مُمِدُّکُمْ بِأَلْفٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُرْدِفِینَ". براى این که کلمه" مردفین" به معناى پشت سر هم است، و آیه را چنین معنا مى‏دهد که با چند هزار ملک که هر هزارش دنبال هزارى دیگر باشد مدد خواهم کرد، که توضیح این معنا در تفسیر سوره انفال آمده است.8

آنچه از ظاهر آیه فهمیده می شود این است که خداوند آیه 9 سوره انفال فقط بشارت فرود هزار فرشته را دادند و پیامبر هم برای تقویت روحیه مسلمانان آن طور که در آیه 124 سوره آل عمران آمده؛ بیان داشتند که اگر سه هزار فرشته به یاریتان بیایند کافی نیست؟ و البته شرط یاری خداوند برای پیروزی تقوا پیشه کردن بیان شد .


1مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 3، ص79، چاپ یازدهم، دار الکتاب الاسلامیة، تهران، 1368، ابو عبدالله، محمد ابن احمد،احسن التقاسیم، ترجمه علی نقی منزوی، ج 1، ص 119، چاپ اول، شرکت مولفان ومترجمان.2غروی، محمد حسین، نهایة الدرایة، ج 1، ص 406.3موضوع، محمول، مکان، زمان، قوه، فعل، اضافه و جزء و کل.4   انفال، 9.5انفال،10.6تفسیر نمونه، ج 7، ص126.7 عمران،124.8ترجمه المیزان، ج ‏4، ص 11.

« إِذْ تَقُولُ لِلْمُؤْمِنِینَ أَ لَن یکفِیکمْ أَن یمِدَّکمْ رَبُّکم بِثَلاثَةِ ءَالافٍ مِنَ الْمَلَئکةِ مُنزَلِینَ » )آل عمران 124)

 آنگاه که به مؤمنان می گفتی: آیا شما را بس نیست که پروردگارتان، شما را با سه هزار فرشته فرود آمده، یاری کند؟

 در اینکه محتوای این آیه یعنی وعده امداد غیبی با فرشتگان در باره کدام جنگ است، اختلاف است. بیشتر بر آن اند که درباره جنگ بدر است. از این رو، . تفسیر الکبیر، ج 8، ص 209 - 212؛ تفسیر مجمع البیان، ج 1 - 2، ص 828.عامل در ظرف « إذ »، آیه قبل یعنی « اذ نصرکم الله ببدر. ..» است. برخی نیز می گویند این وعده مربوط به جنگ احد است. از این رو، این آیه بدل از آیه « إذ غدوت من اهلک. ..» است.تفسیر الکبیر، ج 8، ص 209 - 211.

آیا فرشتگان جنگیدند؟
در میان مفسران در این زمینه گفتگوى بسیار شده است، بعضى معتقدند که فرشتگان رسما وارد صحنه نبرد شدند و با سلاحهاى مخصوص به خود به لشکر دشمن حمله کردند و عده اى از آنها را به خاک افکندند، پاره اى از روایات را نیز در این زمینه نقل کرده اند. ولى قرائنى در دست است که نشان مى دهد نظر گروه دوم که مى گویند: فرشتگان تنها براى دلگرمى و تقویت روحیه مؤمنان نازل شدند، به واقع نزدیکتر است. زیرا: اولا: در آیه فرمود که اینها تمام براى اطمینان قلب شما بوده است که با احساس این پشت گرمى بهتر مبارزه کنید، نه اینکه آنها اقدام به جنگ کرده باشند. ثانیا: اگر بنا شود فرشتگان، شجاعانه سربازان دشمن را به خاک افکنده باشند چه فضیلتى براى مجاهدین بدر باقى خواهد ماند که اینهمه در روایات از آنها سخن به میان آمده است. ثالثا: تعداد مقتولین بدر 70 نفر بودند که قسمت مهمى از آنها با شمشیر امام علی علیه السلام به خاک افتادند و قسمت دیگرى به دست جنگجویان اسلام که غالبا قاتلین آنها در تاریخ به نام ذکر شده اند. بنابر این چه باقى مى ماند براى فرشتگان و چه کسى را آنها به خاک انداختند.

جنگ احد

آیه 125 سوره آل عمران

بَلی إِن تَصْبرُواْ وَ تَتَّقُواْ وَ یأْتُوکم مِن فَوْرِهِمْ هاذَا یمْدِدْکمْ رَبُّکم بخَمْسَةِ ءَالافٍ مِنَ الْمَلَئکةِ مُسَوِمِینَ «125  »

 آری، اگر صبر کنید و پرهیزگاری نمایید، و با همین جوش [و خروش] بر شما بتازند، [همانگاه] پروردگارتان شما را با پنج هزار فرشته نشاندار یاری خواهد کرد.

 به اعتقاد برخی از مفسران این آیه در باره جنگ « حمراءالاسد»  است. مشرکان در راه بازگشت از جنگ احد، از اینکه بر مدینه یورش نیاوردند و بازگشتند، پشیمان شدند. خداوند متعال به پیامبر وحی کرد که یارانش را برای تعقیب آنان آماده کند و به آنان فرمود: اگر شما در جنگ احد مجروح شدید، آنان نیز مجروح شدند. اگر بر جهاد پایداری کنید و دوباره با کفار بجنگید، خداوند شما را با پنج هزار فرشته نشاندار یاری خواهد کرد. این وعده، مسلمانان را برای تعقیب مشرکان برانگیخت. چون این خبر به مشرکان رسید، هراسناک شدند و به سرعت به مکه بازگشتند. برخی مفسران نیز بر این باورند که این آیه در باره جنگ بدر . تفسیر مجمع البیان، ج 1 - 2، ص 828 - 829.است و هیچ دلالتی بر سخن کسانی که گفته اند این آیه وعده ای است به امداد مسلمانان به وسیله فرشتگان در جنگ های بعد از بدر مانند احد و حنین، ندارد.

 . تفسیر المیزان، ج 4، ص 8.

 

[ دوشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۳ ] [ 14:46 ] [ محمد پور گلوی ] [ ]

[ پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ ] [ 17:24 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]

 

[ پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ ] [ 17:21 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]

 

[ پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ ] [ 17:19 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]

بسمه تعالی 

آقای کیانی مدیر آموزش و پرورش شهرستان زابل روز یکشنبه مورخ :30/06/93از کلاس های ضمن خدمت دبیران   بررسی و تحلیل روشهای تدریس عربی هشتم در مدرسه نمونه امام حسن مجتبی (ع) بازدید کردند و به  همکاران توصیه نمود به طور منظم در کلاسها شرکت کرده و با روشهای جدید در مدیریت و تدریس آشنا شوند.

با استعانت از در گاه خداوند متعال  کلاسهای ضمن خدمت  بررسی عربی پا یه هشتم  در سه دوره  با شرکت بیش از صد نفر برگزارشد. مرحله  دوم  و آخرین   کلاس  این دوره  در دوم آبان ماه 93 پایان یافت. در این دوره ها  با توجه  به رویکرد کتاب عربی هفتم و هشتم   ، بر شیوه های تدریس فعال و روش  اکتشافی  و بارش مغزی  تأکید شد و توصیه شد که از تدریس به روشهای  قدیمی و سنتی  پرهیز شود و بیشترین وقت تدریس را به آموزش المعجم اختصاص یابد همچنین در تدریس قواعد  نباید بیشتر از  آنچه در کتاب  درسی  گفته شده  بیان شودو با ایجاد  انگیزه و رغبت ، دانش آموزان  را به آموزش زبان عربی  علاقه مند کنیم . همکاران  شرکت کننده   در  این  دو ره ها ، با استقبال از رویکردهای جدید کتاب ، نقد هایی نیز بر کتاب داشتند از جمله  از درس دوم به بعد     (9-2)   تعداد واژه و متن ها درسها  زیاد است.

                                            

 

                                            عیسی پهلوان

                                   مدرس عربی پایه هشتم  زابل و مناطق

 

[ پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ ] [ 17:0 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک کنید .

دانلود فایل صوتی قرآن پایه ی هشتم

[ سه شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۳ ] [ 22:5 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
[ سه شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۳ ] [ 21:34 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
برای دریافت بودجه بندی پیام های آسمان هفتم کلیک کنید.

[ یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ ] [ 19:33 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
الف)آزمون قرائت شفاهی :

شهریور

پایان ترم (خرداد ماه)

نوبت اول (دی ماه)

یک پرسش قرائت از:

امتیاز

یک پرسش قرائت از

7 نمره

دروس 1 تا 6

-

7 نمره

دروس 1 تا 3

-

7 نمره

دروس 4 تا 6

-

6 نمره

صفحات 342 تا 404 قرآن کریم

7 نمره

دروس 7 تا 12

7 نمره

-

دروس 7 تا 9

7 نمره

-

دروس 10 تا 12

6 نمره

صفحات 342 تا 476 قرآن کریم

6 نمره

-

صفحات 404 تا 476 قرآن کریم

20 نمره

20 نمره

20 نمره

جمع

[ یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ ] [ 19:10 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]

جدول بودجه بندی ومجموعه فعالیت ها- نام درس:پیام آسمانی   پایه تحصیلی: هفتم      شعبه کلاس:           سال تحصیلی:1394-1393

ماه

هفته

شماره درس

مواردتدریس و فعالیت

مهر

هفته اول

معارفه

معارفه وآشنائی –ارائه خط مشی کلی برای تدریس وارزشیابی - انجام فعالیت کلاسی-گروه بندی دانش آموزان

 

هفته دوم

درس اول

-تدریس بینای مهربان وانجام فعالیت کلاسی وتعیین تکلیف برای فعالیت جلسه آینده

هفته سوم

درس دوم

 

ارزشیابی و اصلاح خودت را امتحان کن و تدریس درس استعانت از خدا و انجام فعالیت های کلاسی و رفع اشکال و پاسخ به سئوالات احتمالی دانش آموزان

هفته چهارم

ارزشیابی

 بررسی خودت را امتحان کن و رفع اشکالات وارزشیابی کتبی از فصل اول

آبان

هفته اول

درس سوم

بررسی برگه های ارزشیای دانش آموزان وتدریس درس تلخ یا شیرین و انجام فعالیتهای کلاسی

هفته دوم

درس چهارم

ارزشیابی از درس قبل بررسی و اصلاح خودت را امتحان کن تدریس درس عبور آسان و انجام فعالیتهای کلاسی

هفته سوم

ارزشیابی

بررسی خودت را امتحان کن و رفع اشکالات وارزشیابی کتبی از فصل دوم

هفته چهارم

درس پنجم

بررسی برگه های ارزشیابی دانش آموزان و-تدریس درس پیامبر رحمت وپخش کلیپ مربوطه-انجام فعالیت کلاسی

آذر

هفته اول

درس ششم

ارزشیابی شفاهی -اصلاح وبررسی خودت راامتحان کن درس قبل-تدریس اسوه فداکاری وعدالت وپخش کلیپ مربوطه-انجام فعالیت کلاسی

هفته دوم

مرور کلی دروس تدریس شده

مطالعه و فعالیت گروها از دروس تدریس شده رفع اشکالات احتمالی . ارزشیابی گروها از یکدیگر

هفته سوم

درس هفتم

ارزشیابی شفاهی-اصلاح و بررسی خودت را امتحان کن دس قبل-تدریس برترین بانوو انجام فعالیتهای کلاسی

هفته چهارم

ارزشیابی

ارزشیابی فصل3دروس5تا8بصورت کتبی یا شفاهی

دی

هفته اول

ارزشیابی کلی

ارزشیابی کتبی از کلیه دروس(8درس) وایجادآمادگی برای نوبت اول

هفته دوم

رفع اشکال

رفع اشکال کلی کتاب وپاسخ به پرسش های احتمالی همراه بابررسی امتحان قبلی

هفته سوم

و چهارم

 

امتحانات نوبت اول

 

[ یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ ] [ 19:7 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
 
برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید . 
 
[ یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ ] [ 18:43 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
برای دانلود بر روی لینک های  زیر کلیک کنید .

بودجه بندی  عربی هشتم/کلیک کنید

طرح درس روزانه ی عربی هشتم/ کلیک کنید

 

موفق و موید باشید .

 

[ جمعه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۳ ] [ 10:7 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
[ سه شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۳ ] [ 21:45 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
آزمون آغازین سال هشتم

برای دانلود فایل اینجا کلیکl کنید .

 

 

[ شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۳ ] [ 19:45 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]

به نام خدا

سال دوم ، درس اول

معرفه و نکره

نکره :

نکره اسمی است که برای آن شناخته شده و مشخص نیست و یکی از بارزترین علامت های آن تنوین می باشد اما این تنوین همیشه نشانه نکره رجوع کردن به انواع معرفه هاست .

معرفه :

اسمی است که شناخته شده و مشخص باشد و به 6 نوع تقسیم می شود :


لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید .


ادامه مطلب
[ یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:7 ] [ عیسی پهلوان ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

اينجانب عیسی پهلوان سرگروه ديني ،عربي و قرآن شهرستان زابل و مدرس دوره هاي ضمن خدمت ديني ،هدف ازایجاد این وبلاگ تعامل باهمکاران محترم درتدریس درس عربی و قران و دینی و ارائه ی روش های نوین تدریس با بهره مندی از تجربه های گرانقدر همکاران است . امید است با ارائه ی نظریات و پیشنهادات مفیدتان بنده را یاری فرمایید .
لینک های مفید
امکانات وب